انتقال سلول‌های جنسی به درون لوله‌ رحمی

 

GIFT  (انتقال سلول‌های جنسی به درون لوله‌ رحمی) یک تکنیک اولیه و بسیار ساده  در روش‌های کمک باروری است که در سال 1980 برای دستیابی به بارداری در اکثر زوج‌هایی که علیرغم داشتن اسپرم خوب و لوله های رحمی طبیعی قادر به استفاده از درمان‌های معمولی برای ناباروری نبودند٬ طراحی شد.

GIFT مخفف Gamete Intra-Fallopian Transfer است. در این روش٬ گامت که همان تخمک‌های زن و اسپرم مرد است، از طریق عمل لاپاروسکوپی٬ مستقیماً درون لوله‌های رحمی (فالوپ) زن تزریق می گردد. با استفاده از GIFT، لقاح در بدن زن (نه خارج) اتفاق می‌افتد و از سفری که یک تخم لقاح یافته‌ طبیعی برای لانه‌گزینی در رحم دارد، تقلید می‌کند.

GIFT  چگونه انجام می‌شود؟

در یک زوج بارور، روند بارداری با آزاد شدن تخمک از تخمدان‌های زن شروع می‌شود. تخمک وارد لوله‌ رحمی می‌شود و در آنجا با اسپرم‌هایی که از طریق مقاربت به آنجا رسیده‌اند ملاقات می‌کند. اسپرم به ‌طور معمول تخمک را در لوله‌ رحمی بارور می‌کند. تخم بارور شده که اکنون جنین اولیه نامیده می‌شود، شروع به تقسیم می‌کند و در طی چهار روز، حاوی سلول‌های زیادی می‌شود. در این زمان، جنین از لوله‌ رحمی به سمت حفره‌ رحم حرکت می‌کند که در طی دو روز دیگر آماده لانه‌گزینی می‌شود. جنین سپس در دیواره‌ رحم کاشته می‌شود و بارداری رخ می‌دهد.

روند اولیه برای GIFT همان است که برای لقاح آزمایشگاهی(IVF) انجام می‌شود بدین ترتیب که ابتدا با داروهای مختلف و متعدد محرک تخمک‌گذاری سعی در آن است که تعداد قابل قبولی تخمک رشد کرده و برای برداشت، آماده شوند. سپس تخمک‌ها و اسپرم‌ها دقیقاً مانند روش IVF جمع آوری می‌شوند، اما بعد از آن است که این دو روش با هم تفاوت دارند. در IVF، جنین در روز سه تا پنج با استفاده از کاتترهای مخصوص با روشی سریع و ساده وارد رحم می‌شود. اما در GIFT تخمک‌های برداشت شده از تخمدان و اسپرم‌های شسته شده به‌ طور متوالی داخل سوند قرار می‌گیرند و همانروز از طریق عمل  لاپاروسکوپی در لوله‌های رحمی قرار می‌گیرند. اگر همه چیز خوب پیش برود، به محض اینکه تخمک‌ها در لوله‌های رحمی قرار بگیرند و توسط اسپرم بارور شوند، لقاح صورت گرفته و در رحم لانه گزینی صورت گیرد، بارداری رخ می‌دهد.

مزایا و معایب GIFT

تکنیک GIFT به تخمک‌ها اجازه می‌دهد در محیط طبیعی لوله‌ رحمی، بارور شوند و سپس راه خود را به رحم برای لانه‌گزینی مطابق با یک جدول زمانی طبیعی ادامه دهد. در مقابل، لقاح آزمایشگاهی (IVF) تخم‌های بارور شده را مستقیماً درون رحم قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای GIFT نسبت به IVF این است که این روش به مراتب بیشتر به فرآیندهای طبیعی بدن و جدول زمانبندی تولیدمثل شباهت دارد ولی به دلیل اینکه تخمک‌ها و اسپرم‌ها در لوله‌های رحمی قرار می‌گیرند، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا لقاح رخ داده است یا خیر وجود ندارد همچنین به طور معمول، تخمک‌های بیشتری در GIFT برای اطمینان از بارداری استفاده می‌شود که این مسأله باعث افزایش احتمال چندقلوزایی می‌شود. همچنین در این روش نمی‌توان از روش PGD (آزمایش ژنتیک پیش از لانه‌گزینی) استفاده نمود.

 

احتمال بارداری

میزان موفقیت با GIFT حتی تا حدودی بالاتر از IVF  (لقاح آزمایشگاهی) است، اما GIFT را  تنها در صورتی  می توان انجام داد که زوجین دارای لوله‌های رحمی نرمال و اسپرم کافی باشند. در مواردی ‌که لوله‌های رحمی غیرطبیعی است، IVF  الزامی است. برای مواردی هم که اسپرم ضعیف است، روش ICSI توصیه می‌شود.

امروزه عمل GIFT به علت نیاز به انجام لاپاروسکوپی٬ به اندازه‌ IVF محبوب نیست و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه