اهداء جنین

جنین اهدایی

شایع ترین علل استفاده از جنین های اهدایی، آزواسپرمی آقایان (نداشتن اسپرم) می باشد.

از علل شایع دیگر، اختلالات ژنتیکی یا کروموزومی خاص است.

 

شرایط و مدارک لازم برای گیرندگان جنین:

1- داشتن برگه معرفی از پزشک معالج متخصص زنان و ارولوژیست مبنی بر لزوم استفاده از جنین اهدایی

2- عدم ابتلا به بیماریهایی که در آنها بارداری برای مادر و جنین خطرناک است (مانند فشار خون بالا، بیماریهای قلبی، دیابت و .. )

3- تاییدیه پزشک متخصص داخلی( مشاوره قلب و عروق )

4- تاییدیه پزشک متخصص اعصاب و روان

5- عدم ابتلا زوجین به بیماریهایی نظیر ایدز،هپاتیت، سیفلیس و ...( در صورتیکه بیش از 3 ماه از آزمایشات گرفته شده می گذرد، تکرار آنها الزامی است.)

6- عدم اعتیاد زوجین ( ارائه آزمایش معتبر، الزامی است.) ( در صورتیکه بیش از سه ماه از نامه رای دادگاه گذشته باشد.)

7- داشتن رحم مناسب برای بارداری

8- عدم آشنایی زوجین اهدا کننده و گبرنده

9- شناسنامه و کپی از تمام صفحات که برابر با اصل شده باشد.

10- یک قطعه عکس 4*3 از هر کدام از زوجین

11- دفترچه بیمه( در صورت دارا بودن)

 

شرایط و مدارک لازم جهت اهدا کنندگان جنین:

1- سن زوجین بین 21 الی 35 سال

2- متاهل

3- ترجیحاً دارای فرزند

4- غیر شیرده

5- فرد اهدا کننده جنین و همسر وی باید از نظر ژنتیکی کاملاً سالم باشد.

6- عدم ابتلا زوجین اهداکننده به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت، سیفلیس و ...

7- عدم اعتیاد زوجین( ارائه آزمایش معتبر، الزامی است. )

8- اسپرموگرام نرمال زوج

9- دارای سونوگرافی نرمال و تائید شده توسط پزشک معالج از نظر حجم و ذخیره تخمدان ها  

10- شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن که برابر با اصل شده باشد.

11- یک قطعه عکس 4+3 از هر کدام از زوجین

12- دفترچه بیمه( در صورت دارا بودن)

13- تاییدیه پزشک متخصص اعصاب و روان

 

نکاتی که اهداء کنندگان جنین بایستی بدانند:

1- قبل از انجام عمل اهداء جنین، بایستی مراجعات متناوب ومکر، طبق برنامه ای که به شما اعلام می شود به مرکز داشته باشید.

2- در مراحلات اولیه ، قبل از هماهنگ شدن با یک گیرنده خاص، سونوگرافی و معاینه زنان می شوید و برای شما و همسرتان آزمایشاتی از قبیل ایدز و هپاتیت و اعتیاد، مشاوره اعصاب و روان و ... ارسال می شود. برای همسرتان آزمایش اسپرموگرام نیز ارسال می شود. در صورتی که در هر کدام از موارد فوق خللی وجود داشته باشد یا پزشک معالج با توجه به شرح حال شما، تشخیص دهد که شما جهت اهداء جنین مناسب نمی باشید، جهت این عمل انتخاب نخواهید شد.

3- در صورتی که مورد تائید کامل پزشک معالج قرار بگیرید، ممکن است سیکل قاعدگی شما با سیکل قاعدگی یک گیرنده خاص، هماهنگ شود که این روند معمولاً یک ماه طول خواهد کشید.

4- در روزی که برای شما تعیین خواهد شد، پس از انجام سونوگرافی، یک سری دارو (آمپول ) برای شما تجویز خواهد شد، طول مدت تزریق این داروها بسته به پاسخ تخمدان ها، به طور متوسط در حدود 10 روز می باشد، تزریق آمپول ها به صورت عضلانی یا زیر جلدی می باشد.

5- باید توجه داشته باشید که آمپول های تجویز شده را حتماً درون یخچال نگهداری کنید و در مراکز تزریقات معتبر(ترجیحاً در مرکز باروری و ناباروری ) تزریق نمائید و پوکه آمپول را نزد خود نگهداری کنید شما در قبال این دارو ها مسئول هستید و در صورت سهل انگاری در نگهداری آنها،خودتان بایستی متقبل پرداخت هزینه آنها باشید .

6- حین تزریق آمپول ها، در روزهایی که برای شما تعین خواهد شد، حتماً بایستی جهت انجام سونوگرافی صبح زود به مرکز مراجعه نمائید و از مراجعه دیر هنگام یا عدم مراجعه در روز های تعیین شده جداً خودداری فرمائید.  

7- سرانجام در روزی که از طرف پزشک معالج تان ( با توجه به جواب سونوگرافی ) برای شما تعیین  می شود ، تحت عمل جراحی جهت  خارج کردن تخمک ها از تخمدان ها ، قرار می گیرید . در همان روز، تخمک های شما با اسپرم های همسرتان در آزمایشگاه IVF تحت عمل لقاح قرار خواهد گرفت. عمل تخمک گیری یک عمل سرپائی با یک بیهوشی مختصر می باشد. جنین های حاصله 3 روز بعد به گیرنده جنین انتقال داده خواهد شد یا فریز می شوند.

8- پنج روز بعد از عمل تخمک گیری، جهت انجام تسویه حساب با هماهنگی با مسئولین حقوقی مربوطه به مرکز مراجعه خواهید نمود.

9- توجه داشته باشید که حین روند آماده سازی جهت اهداء جنین ،ممکن است به هر دلیلی مثل تعداد تخمک های کم یا زیاد ، درست مصرف نکردن داروها و .....عمل اهداء ، کنسل شود در این صورت بنا بر قوانین موجود در مرکز که قبلاً مورد تائید و امضاء شما قرار گرفته است با شما تسویه حساب خواهد شد.

10- توجه داشته باشید که پس از اهداء جنین، نسبت به جنین های حاصله هیچ حق و حقوقی نخواهید داشت.

11- توجه داشته باشید که داروهایی که  برای تحریک تخمدان ها استفاده می کنید ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مثل گر گرفتگی، خشکی واژن، احساس خستگی، مشکلات خواب، بدن درد، نغییرات خلق وخو، حساسیت پستانها، سر درد یا بروز مشکلات موقت در بینایی شود .بروز کلیه این مشکلات موقتی می باشد.

12- خطرات استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری که برای شما تجویز می شوند ، به شرح زیر می باشد:

  • قرمزی، تورم محل تزریق
  • بزرگ شدن موقت تخمدان ها
  • احتباس آب درون شکم و لگن
  • بروز سندرم هایپراستیمولیشن

13- خطرات حین عمل تخمک گیری شامل: احتمال سوراخ شدن روده ها، مثانه، عروق اطراف تخمدان، آسیب به ارگان های مجاور تخمدان هاست که البته این عوارض بسیار نادر می باشد.

14- باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها، امکان حاملگی برای شما وجود دارد، لذا از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمائید.

15- باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها، از استعمال دخانیات، مصرف الکل و داروهای غیر مجاز خودتان و همسرتان اکیداً خودداری فرمائید. مصرف هر نوع دارو، بایستی تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد.

16- عوارض طولانی مدت داروهای تحریک تخمک گذاری، ناشناخته می باشد  بعضی مطالعات نشان داده که این داروها باعث افزایش ریسک سرطان تخمدان خواهد شد.

17- باید توجه داشته باشید که ممکن است با مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری، شانس بارداری های آتی در شما کمتر از حد نرمال خواهد شد.

18- توجه داشته باشید که پس از عمل تخمک گیری ممکن است هیچ جنینی تشکیل نشود، بروز این مسئله ممکن است به عللی نظیر وضعیت نا مطلوب تخمک ها، مشکلات آزمایشگاه، تخمک های نابالغ، اسپرم نامطلوب و ... باشد. در این صورت طبق قوانین مرکز، با شما تسویه حساب خواهد شد.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه