اهداء تخمک

تخمک اهدایی

شایع ترین علت استفاده از تخمک اهدایی، کیفیت ضعیف تخمک ها در اثر بالا رفتن سن می باشد.  کیفیت تخمک ها بعد از سن 35 سالگی شروع به افت کرد و به طور چشمگیری بعد از 39 سالگی کاهش می یابد.

چه افرادی کاندید استفاده از تخمک اهدایی هستند:

1- افرادی که یائسه شده باشند.

2- افرادی که دچار یائسگی زودرس شده اند.

3- کیفیت بسیار پایین تخمک ها

4- تاریخچه بیماریهای ژنتیکی

5- افرادی که به داروهای تحریک تخمک گذاری با دوز بالا پاسخ مناسبی نداده اند

6- افرادی که هورمون FSH آنها بالا است

7- افراد بالای 39 سال

 

شرایط و مدارک لازم برای گیرندگان تخمک:

1- داشتن برگه معرفی از پزشک معالج مبنی بر لزوم استفاده از تخمک اهدایی

2- عدم ابتلا به بیماریهایی که در آنها، بارداری برای مادر و جنین خطرناک است. ( مانند فشار خون بالا ، بیماریهای قلبی ، دیابت و ....)

3- تاییدیه پزشک متخصص داخلی ( مشاوره قلب و عروق)

4- تاییدیه پزشک متخصص اعصاب و روان

5- عدم ابتلا زوجین به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت، سفیلیس و ...

6- عدم اعتیاد زوجین( ارائه آزمایش معتبر، الزامی است ).

7- داشتن رحم مناسب برای بارداری

8- زوج بایستی آزمایش اسپرموگرام طبیعی داشته باشد. 

9- شناسنامه زوجین و کپی از تمام صفحات که برابر با اصل شده باشد.

10- یک قطعه عکس 4×3 از هر کدام از زوجین

11- دفترچه بیمه( در صورت دارا بودن)

 

شرایط و مدارک لازم برای اهدا کنندگان تخمک:

1- داشتن سن بین 21 الی 35 سال

2- بیوه یا مطلقه

3- ترجیحاً دارای فرزند

4- غیر شیرده

5 - فرد اهدا کننده تخمک باید از نظر ژنتیکی کاملاً سالم باشد

6- عدم ابتلا به بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت ، سفلیس و ....

7- عدم اعتیاد( ارائه آزمایش معتبر، الزامی است )

8- دارای سونوگرافی نرمال و تایید شده توسط پزشک معالج از نظر حجم و ذخیر هر یک از تخمدان ها

9- شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن که برابر با اصل شده باشد.

10- دارا بودن تاییدیه شناسنامه از دفترخانه ای که به شما معرفی خواهد شد.

11 - سند طلاق و یا فوتنامه همسر و کپی از صفحات آن

12- یک قطعه عکس 4×3

13- دفترچه بیمه ( در صورت دارا بودن)

14- تاییدیه پزشک متخصص اعصاب و روان

 

نکات ضروری که یک اهدا کننده تخمک بایستی حتما بداند:

1- قبل از انجام عمل اهدا تخمک، بایستی مراجعات متناوب و مکرر، طبق برنامه ای که به شما اعلام می شود به مرکز داشته باشید.

2- در مراجعات اولیه، قبل از هماهنگ شدن با یک گیرنده خاص، سونوگرافی و معاینه زنان می شوید وبرای شما آزمایشاتی از قبیل آزمایش ایدز، هپاتیت، اعتیاد و ... ارسال می شود. در صورتیکه در هر کدام از موارد فوق مشکلی وجود داشته باشد یا پزشک معالج با توجه به شرح حال شما، تشخیص دهد که شما جهت اهدا تخمک مناسب نمی باشید، جهت این عمل انتخاب نخواهید شد.

3- در صورتی که مورد تایید کامل پزشک معالج قرار بگیرید، سیکل قاعدگی شما، با سیکل قاعدگی یک گیرنده خاص، هماهنگ خواهد شد که این روند معمولاً در حدود یک ماه طول خواهد کشید.

4- پس از هماهنگ شدن باگیرنده، در روزی که به شما گفته خواهد شد، پس از انجام سونوگرافی، یکسری دارو (آمپول) برای شما تجویز خواهد شد. طول مدت تزریق این داروها بسته به پاسخ تخمدان ها، به طور متوسط در حدود 10 روز می باشد. تزریق آمپول ها به صورت عضلانی یا زیر جلدی می باشد.

5- باید توجه داشته باشید که آمپول های تجویز شده را حتماً بایستی درون یخچال نگهداری کنید و در مراکز تزریقات معتبر (ترجیحاً در مرکز باروری و ناباروری) تزریق نمایید و پوکه آمپول ها را  نزد خود نگهداری کنید. شما در قبال این داروها مسئول هستید و در صورت سهل انگاری در نگهداری آنها ،خودتان بایستی متقبل پرداخت هزینه ها باشید.

6- حین تزریق آمپول ها در روزهایی که برای شما تعیین خواهد شد حتماً بایستی جهت انجام سونوگرافی صبح زود به مرکز مراجعه نمائید و از مراجعه دیر هنگام یا عدم مراجعه در روزهای تعیین شده جداً خودداری نمایید.

7- سرانجام در روزی که از طرف پزشک معالج (با توجه به جواب سونوگرافی) برای شما تعیین می شود شما تحت عمل جراحی جهت خارج کردن تخمک ها از تخمدان قرار می گیرید. در همان روز تخمک های شما با اسپرم ها ی همسر گیرنده در آزمایشگاه IVF تحت عمل لقاح قرار خواهد گرفت. عمل تخمک گیری یک عمل سرپایی با یک بیهوشی مختصر می باشد.  قبل از تخمک گیری در زمانی که برای شما معین می شود با همسر گیرنده به مدت 48-24 ساعت صیغه موقت خواهید شد تا جنین هایی که تشکیل می شوند مشروعیت داشته باشند.

8- دهنده تخمک حتما بایستی در روز عمل به همراه شناسنامه  و یک همراه با مدرک شناسایی( شناسنامه یا کارت ملی)، در مرکز حاضر شود.

9- سه روز بعد از عمل تخمک گیری جهت انجام تسویه حساب با هماهنگی با مسئولین حقوقی مربوطه به مرکز مراجعه خواهید نمود.

10- توجه داشته باشید که حین روند آماده سازی جهت اهدا تخمک ممکن است به هر دلیلی مثل تعداد تخمک کم، تعداد تخمک زیاد، درست مصرف نکردن داروها و ... عمل اهدا کنسل شود. در این صورت طبق قوانین موجود در مرکز که قبلاً مورد تایید و امضاء شما قرار گرفته است با شما تسویه حساب خواهد شد.

11- توجه داشته باشید که پس از اهدا تخمک نسبت به جنین هایی حاصله هیچ حق و حقوقی نخواهید داشت. این جنین ها قانوناً متعلق به زوج گیرنده می باشند.

12- توجه داشته باشید که داروهایی که برای تحریک تخمدان ها استفاده می کنید ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مثل گرگرفتگی، خشکی واژن، احساس خستگی، مشکلات خواب، بدن درد، تغییرات خلق و خو، حساسیت پستانها، سردرد یا بروز مشکلات موقت در بینایی شود. کلیه این عوارض موقتی می باشند.

13- خطرات استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری که برای شما تجویز می شود به شرح زیر می باشد:

  • قرمزی و تورم محل تزریق
  • بزرگ شدن موقت تخمدان ها
  • احتباس آب درون شکم و لگن
  • بروز سندروم هایپراستیمولیشن

14- خطرات حین عمل تخمک گیری شامل: احتمال سوراخ شدن روده ها، مثانه، عروق اطراف تخمدان، آسیب به ارگان های مجاور تخمدان هاست که البته این عوارض بسیار نادر می باشند.

15- باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها امکان حاملگی برای شما وجود دارد. لذا در صورتی که فعالیت جنسی دارید، از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

16- باید توجه داشته باشید که حین مصرف داروها از استعمال دخانیات، مصرف الکل و داروهای غیر مجاز اکیداً خودداری فرمائید. مصرف هر نوع دارو بایستی تحت نظر پزشک معالج صورت گیرد.

17- عوارض طولانی مدت داروهای تحریک تخمک گذاری ناشناخته می باشد. بعضی مطالعات نشان داده که این داروها باعث افزایش ریسک سرطان تخمدان خواهدشد.

18 – باید توجه داشته باشید که ممکن است با مصرف داروهای تحریک تخمک گذاری شانس بارداری های آتی در شما کمتر از حد نرمال شود.

19- توجه داشته باشید که پس از تخمک گیری ممکن است هیچ جنینی تشکیل نشود. بروز این مسئله ممکن است به عللی نظیر وضعیت نامطلوب تخمک ها، مشکلات آزمایشگاه، تخمک های نابالغ ، اسپرم نامطلوب و  ... باشد. در این صورت طبق قوانین مرکز که قبلاً به تایید و امضا شما رسیده است با شما تسویه حساب خواهد شد.

20- توجه داشته باشید که ممکن است بنا به صلاحدید پزشک، تخمک های شما برای بیش از یک زوج مورد استفاده قرارگیرند. (این در صورتی است که تعداد تخمک ها زیاد باشد.)(Share )

21- قانون ثابتی برای تعداد دفعات مجاز جهت اهداء تخمک وجود ندارد ولی به علت افزایش احتمال سرطان تخمدان (که در بعضی مقالات مطرح شده است)، انجام این عمل بیش از 3 بار در طول زندگی توصیه نمی شود.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه