انتقال جنین به لوله رحمی(ZIFT)

«Zift» (انتقال جنین به لوله های رحمی)

در طی عمل Zift تخمک های لقاح یافته با عمل لاپاراسکوپی به درون لوله های رحمی منتقل می شوند تخمک لقاح یافته سپس به طور خود به خود به درون مهاجرت کرده و جایگزین خواهد شد.

مزیت عمل Zift : در عمل Zift جنین این شانس را دارد که به طور خود به خود مسیر لوله رحمی به درون رحم را طی کرده و جایگزین شود و این روند به حاملگی طبیعی شباهت بیشتری دارد.

معایب عمل Zift :

1 – عمل Zift یک عمل تهاجمی محسوب می شود و نیازمند به انجام دو عمل جراحی و دوبار استفاده از داروهای بیهوشی است. یک بار در روز تخمک گیری و یک بار در روز ترانسفر جنین به لوله ها

2 – عمل Zift یک عمل گران محسوب می شود.

3 – شانس چند قلوزایی با عمل Zift بالا (در حدود 35 درصد) می باشد.

در مرکز باروری و ناباروری اصفهان عمل Zift به تنهایی انجام نمی شود و معمولاً در صورتیکه بیمار شرایط انجام Zift را داشته باشد این عمل به همراه عمل ICSI یا عمل IVF برای بیمار انجام می شود.

چه کسانی برای انجام Zift مناسب هستند؟

1 – زنان با مشکلات تخمک گذاری

2 – در تعداد کم اسپرم

3 – کسانی که لوله های رحمی سالمی دارند

4 – 5 بار شکست در IUI

چه کسانی برای انجام Zift مناسب نیستند؟

1 – زنانی که لوله های رحمی مسدود یا آسیب دیده دارند.

2 – در مواردی که ریسک سندرم هایپراستیولیشن وجود دارد.

مراحل انجام Zift :

در صورتیکه بیمار کاندید عمل Zift باشد صبح روز فردای تخمک گیری با آزمایشگاه مرکز تماس گرفته و در مورد لقاح تخمک های خود اطمینان حاصل می کند. در صورتیکه از نظر جنین شناس و پزشک معالج متخصص زنان منعی وجود نداشته باشد و تخمک لقاح یافته موجود باشد، بیمار با همسرش ناشتا مراجعه می کنند. پس از طی مراحل پذیرش بیمار به اتاق عمل فرستاده شده تحت بیهوشی قرار گرفته و طی عمل لاپاراسکوپی جنین ها با کاتتر مخصوص وارد لوله های رحمی می شوند.

بیمار عصر روز عمل Zift ترخیص شده و مجدداً جهت انجام ترانسفر داخل رحمی 2 روز بعد مراجعه خواهد کرد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه