میکرواینجکشن (ICSI)

  • میکرو اینجکشن (ICSI) :

تکنیک میکرو اینجکشن (تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک) تحول عمده ای را در درمان ناباروری با علت مردانه ایجاد نمود. این تکنیک برای اولین بار در بلژیک در سال 1992 برای درمان ناباروری مردان استفاده شد و موفقیت ناشی از آن موجب گسترش استفاده از این روش گردید مخصوصاً در مواردی که امکان تلقیح اسپرم به داخل رحم (IUI) و لقاح خارجی رحمی (IVF) میسر نبود. در این روش جنین شناس با استفاده از میکروسکوپی با بزرگنمایی بالا قادر به تمایز اسپرم های طبیعی از غیر طبیعی بوده و پس از بی حرکت کردن اسپرم به وسیله سوزنی بسیار نازک آن را به داخل تخمک تزریق می نماید. عمل میکرو اینجکشن در 30 الی 40 درصد موارد به علت ناباروری باعث مردانه انجام می شود.

  • میکرواینجکشن شانس باروری را در موارد زیر افزایش می دهد:

1 – تعداد کم اسپرم ها

2 – تحرک ضعیف اسپرم ها

3 – اسپرم ها با اشکال ناهنجار زیاد

4 – انسداد در اپیدیدیم و بیضه ها که مانع آزاد سازی اسپرم ها می شود.

5 – وجود آنتی بادی آنتی اسپرم

6 – در موارد وازکتومی

7 – در موارد عدم لقاح یا لقاح ضعیف با IVF

8 – انزال رتروگرید

  • مراحل انجام ICSI:

داروهای محرک تخمک گذاری جهت افزایش شانس جمع آوری چندین تخمک و متعاقب آن تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز می شوند .این داروها معمولا از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان  از سالم بودن رحم وتخمدان ها، تجویز می شوند.(در صورت نیاز به استفاده از آگونیست هایGnRH،معمولا به بیمار توصیه میشود که حدودا یک هفته مانده به قاعدگی مراجعه نماید.). روند رشد تخمک ها با انجام سونوگرافی های متناوب و آزمایش خون،پیگیری می شود. لذا ممکن است تا رسیدن به وضعیت مطلوب، چندین بار با فواصل 2یا 3 روزه، تحت سونوگرافی قرار گیرد. وقتی در سونوگرافی، سایز تخمک ها به سایزمطلوب رسید(سایز 18 الی20 میلی متر )، آمپول HcG تجویز می شود. زمان تزریق آمپول HCG بسیار مهم است زیرا حدوداً 34 الی 36 ساعت پس از تزریق آن، تخمک گذاری رخ خواهد داد و لذا زمان آن بایستی طبق نظر پزشک معالج تعیین شود تا تخمک ها قبل از رها شدن، جمع آوری شوند.

  • جمع آوری تخمک :

لازم است بیمار در روز تخمک گیری ناشتا مراجعه نماید. بیمار در اتاق عمل روی تخت معاینه در پوزیشن لیتاتومی قرار داده می شود و بیهوشی مختصری گرفته تا حین روند تخمک گیری، احساس ناراحتی نکند. سپس تخمک ها، تحت دید مستقیم سونوگرافی، توسط یک سوزن بسیار باریک آسپیره می شوند و درون لوله های مخصوص جمع آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل داده می شوند. تخمک های جمع آوری شده توسط مجموعه ای از سلول های گرانولوزا پوشیده شده، این سلول ها با کمک آنزیم و با عبور متوالی از پی پت شیشه ای نازک جدا می شوند. تخمک های عاری از این سلول ها زیر میکروسکوپ بررسی شده و در صورت جدا شدن کامل سلول های گرانولوزا و بلوغ کامل تخمک ها، امکان تزریق اسپرم به داخل آن از طریق میکرواینجکشن مهیا می شود.

  • جمع آوری اسپرم:

در صورتیکه همسر بیمار قادر به جمع آوری مایع منی باشد در روز تخمک گیری، مایع منی تازه همسر در آزمایشگاه شستشو داده شده و پس از آماده سازی به آزمایشگاه IVF جهت عمل میکرواینجکشن تحویل داده می شود.  درروش میکرواینجکشن  گاهی نمونه اسپرم با روش PESA  یا FNA (با استفاده از سرنگ از بیضه با بی حسی موضعی) یا با TESE یا بیوپسی بیصه (با نمونه برداری مستقیم از بافت بیضه تحت بیهوشی عمومی) تهیه می شود. انجام این روش توسط متخصص اورولوژی می باشد و زمان آن نیز توسط اورولوژیست تعیین می شود و در صورتیکه زودتر از روز تخمک گیری انجام شود،اسپرم ها فریز خواهند شد و در روز تخمک گیری از انجماد در آورده می شوند.

 

 

  • لقاح و رشد جنین:

در آزمایشگاه IVF جنین شناس با استفاده از میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا اسپرم را با سوزنی بسیار نازک به داخل تخمک تزریق می کند. روز بعد از تزریق، تخمک ها از نظر باروری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت بارور شدن تخمک، 48 ساعت دیگر نیز داخل انکوباتور قرار داده می شوند تا به مرحله 8 سلولی برسند.

  • انتقال یا ترانسفر جنین به داخل رحم:

معمولاً جنین ها سه روز بعد از تخمک گیری به درون رحم انتقال داده می شود. معمولاً در طی ترانسفر بسته به کیفیت جنینها، حدوداً یک الی دو جنین به داخل رحم انتقال داده می شود و مابقی جنین ها در صورت مناسب بودن با استفاده از روش ذخیره جنین بوسیله انجماد، ذخیره می شوند تا در صورت عدم موفقیت در سیکل درمانی بعدی مورد استفاده قرار گیرند. ترانسفر جنین در اتاق عمل انجام می شود ولی نیاز به بیهوشی ندارد. فقط بیمار روی تخت معاینه در پوشش لیتاتومی قرار داده می شود. برای وی اسپکولوم گذاشته شده و سپس جنین ها با کاتتر مخصوص از طریق سوراخ دهانه رحم، به درون رحم فرستاده می شود. این روند بدون درد بوده ولی گاهی اوقات بیمار کرامپ های خفیفی را تجربه خواهد کرد. پس از ترانسفر به مدت 30 دقیقه به بیمار استراحت داده می شود. سپس به بخش بستری هدایت شده و نهایتاً تا 3 الی 4 ساعت بعد ترخیص می شود.

  • عوارض ICSI:

1 – سندروم هایپر استیمولیشن( تحریک بیس از حد تخمدانها)

2 – عوارض بیهوشی

3 – خونریزی

4 – عفونت

5 – آسیب به عروق، روده ها و مثانه حین تخمک گیری

6 – چند قلوزایی

در صورت بروز مشکلات زیر سریعاً به پزشک معالج یا کادر درمانی تماس بگیرید :

1 –لکه بینی یا خونریزی

2 – دل درد

3 – تنگی نفس

4 – تب بیش از 38 درجه سانتی گراد

5 – وجود خون در ادرار

 

 

 

 

 

 

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه