تلقیح اسپرم به درون رحم (IUI)

 

IUI: تلقیح اسپرم به درون رحم

IUI یکی از ساده ترین و ارزانترین روش های درمان ناباروری است که طی آن اسپرم به طور مصنوعی با یک کاتتر به درون رحم تزریق می شود. با این روش شانس رسیدن اسپرم ها به تخمک و متعاقب آن شانس باروری و حاملگی افزایش می یابد.

IUI در چه مواردی مفید می باشد؟

1 – در زنانی که ترشحات سرویکس غیرطبیعی دارند. (با این روش اسپرم از سد دهانه رحم به طور مصنوعی عبور داده شده و مستقیماً وارد رحم می شود.)

2 – در مواردی که تست PCT (تست بعد از زناشویی)،غیر طبیعی باشد.

3 – در مواردی که تعداد و تحرک اسپرم ها مناسب نیست.

4 – در مواردی که علت نازایی وجود آنتی بادی های ضد اسپرم در مایع منی است. در این صورت با روش IUI ، اسپرم های سالم و آسیب ندیده،جداسازی شده و درون رحم تزریق می شود.

5 – در مردانی که مشکل انزال دارند مثل انزال رتروگرید

6 – برای زوجینی که در روابط زناشویی دچار مشکل هستند.

7- در موارد آندومتریوز خفیف

انجام IUI در موارد زیر پیشنهاد نمی شود:

1 – در زنانی که لوله های رحمی آسیب دیده یا مسدود دارند.

2 – در خانم های بالای 40 سال یا یائسه

3 – در موارد آندومتریوز پیشرفته

4 – در مواردی که تعداد اسپرم بسیار کم است یا تحرک اسپرم ها بسیار ضعیف است.

آماده سازی قبل از IUI :

IUI را می توان با یا بدون استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری انجام داد. ولی چون استفاده از داروهای محرک تخمک گذاری باعث افزایش تعداد تخمک های بالغ و لذا افزایش شانس باروری می شود معمولاً از این داروها در روند IUI استفاده می شود.

1 – لازم است زوجین حدوداً یک هفته مانده به قاعدگی، جهت بررسی های مقدماتی نظیر معاینه واژینال، چک اسپرموگرام، سونوگرافی و ... مراجعه نمایند.

2 – پس از انجام سونوگرافی و بررسی رحم و تخمدان ها داروهای محرک تخمک گذاری مثل کلومیفن، تاموکسی فن، لتروزول و آمپول های  HMG یا GONAL جهت بیمار از روز سوم قاعدگی تجویز می شود.

3 – بیمار مجدداً حدود روز یازدهم الی دوازدهم سیکل سونوگرافی می شود و بسته به سایز تخمک ها در سونوگرافی مجدداً جهت بیمار دارو تجویز می شود.

4 – بیمار با سونوگرافی های سریال تا آنجائی کنترل می شود که سایز تخمک ها به حدود 18 الی 20 میلی متر برسند.

5 – پس از ان برای بیمار آمپول HCG تجویز می شود.

6 – مناسب ترین زمان جهت انجام IUI 36 الی 38 ساعت پس از تزریق HCG می باشد. در مواردی که با توجه به نظر پزشک، در طول یک سیکل بایستی دو مرتبه IUI انجام شود، معمولاً زمان مناسب انجام دوبار IUI بین 24 الی 48 ساعت بعد از تزریق HCG با فاصله 12 ساعته می باشد. بعضی از مطالعات نشان داده که انجام IUI در دو مرحله ممکن است شانس موفقیت را تا 6 درصد بالاتر ببرد.

** در مواردی که به فرد هیچ گونه داروئی جهت انجام IUI داده نمی شود زمان انجام IUI بر اساس زمان LH SURGE (اوج میزان LH در خون) تنظیم می شود. یعنی 36-24  ساعت پس از
 LH Surge با انجام تست خون یا کیت های ادراری موجود در بازار قابل پیش بینی می باشد.

7 – صبح روز IUI مایع منی همسر بیمار که از طریق خود ارضائی به دست می آید و درون ظروف استریل به آزمایشگاه تحویل داده می شود، در آزمایشگاه شستشو داده شده و عملیات خاصی روی آن صورت می گیرد تا اسپرم های با کیفیت خوب جدا شوند و اسپرم های بد کیفیت و ناسالم جدا شوند. این روند آماده سازی اسپرم در حدود 30 الی 60 دقیقه طول می کشد.

8 – پس از آن بیمار روی تخت معاینه در پوزیشن لیتاتومی قرار داده می شود،سپس پزشک با قراردادن اسپکولوم در واژن با کاتتر مخصوص، اسپرم شستشو داده شده را از طریق سوراخ دهانه رحم به داخل رحم هدایت و تزریق می کند.

9 – سپس بیمار به مدت 20-15 دقیقه روی همان تخت استراحت کرده و سپس مرخص می شود.

شانس موفقیت عمل IUI : شانس موفقیت در حدود 10 الی 20 درصد به طور متوسط 15 درصد است و بستگی به کیفیت اسپرم ها،وضعیت لوله های رحمی، نوع داروهای مصرفی، سن زن،طول مدت نازایی و ... دارد.

خطرهای انجام عمل IUI :

1 – عفونت                                2 – کرامپ های رحمی شبیه درد دوران قاعدگی

3 – چند قلو زایی                        4 – آسیب به سرویکس (دهانه رحم )

5- سندرم هایپر استیمولیشن

دانستنی های ضرورری :

1 – انجام عمل IUI درد ندارد.

2 – انجام عمل IUI نیاز به بیهوشی ندارد (مگر موارد خاص که بیمار همکاری لازم را نداشته باشد و یا سوراخ دهانه رحم مسدود باشد.)

3 – پس از انجام IUI معمولاً خونریزی وجود ندارد ولی در صورت استفاده از پنس جهت دستیابی به دهانه رحم ممکن است از محل پنس خونریزی کمی به وجود آید. بعلاوه بعضی از زنان در حوالی تخمک گذاری خونریزی خفیفی دارند که در هر حال نیاز به اقدام خاصی نمی باشد.

4 – انجام عمل زناشویی بلافاصله بعد از انجام IUI باعث افزایش شانس بارداری خواهد شد ولی در صورت داشتن خونریزی تا 48 ساعت زناشویی نداشته باشید.

5 – استفاده از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن، مفنامیک اسید و ... بعد از IUI جهت کاهش کرامپ های رحمی توصیه نمی شود

6 – بعد از انجام IUI نیاز به دراز کشیدن نیست زیرا سوراخ سرویکس باز نمی ماند ولی بعضی پزشکان 15 الی 20 دقیقه توصیه به استراحت می کنند.

7 – پس از ترخیص در صورت داشتن کرامپ های رحمی، می توانید در منزل استراحت کنید ولی در غیر اینصورت استراحت مورد نیاز نیست ولی از بلند کردن اشیاء سنگین و انجام فعالیت های ورزشی سنگین تا مشخص شدن وضعیت بارداری اجتناب کنید.

8 – شنا، 48 ساعت پس از انجام IUI بلامانع می باشد.

9 – ممکن است پس از انجام IUI احساس کنید که اسپرم ها خارج شده اند ولی باید توجه داشته باشید که وقتی اسپرم به داخل رحم هدایت می شود ممکن است باعث نرم کردن ترشحات دهانه رحم و خروج این ترشحات شود و این تصور را در شما به وجود آورد که اسپرم ها خارج شده اند.

10 – داشتن حدود 3 الی 4 فولیکول بالغ، بیشترین شانس موفقیت در IUI را دارد. داشتن تعداد فولیکول بیشتر بدون افزایش موفقیت باعث افزایش شانس چند قلوزایی خواهد شد.

11- 14 الی 17 روز پس از انجام IUI در صورتیکه قاعده نشدید، آزمایش خون حاملگی انجام دهید. در صورتیکه منفی باشد یکماه بعد روز اول قاعدگی به پزشک معالج خود مراجعه نمائید و در صورتیکه مثبت باشد دو هفته پس از انجام تست جهت انجام سونوگرافی به پزشک معالج خود مراجعه نمائید.

12- در صورتیکه پس از انجام IUI با نظر پزشک معالج تحت درمان با ترکیبات پروژسترون مثل آمپول،شیاف، یا قرص هستید منتظر قاعدگی خود به خود نباشید. 17 روز بعد از انجام IUI تست  BHCG انجام دهید و نتیجه را به پزشک خود اطلاع دهید. (در صورت منفی بودن جواب آزمایش بایستی داروها قطع شوند تا قاعدگی حاصل شود.)

13 – معمولاً روش IUI را تا 3بار برای زوجین انجام می دهند و در صورت عدم موفقیت زوج را تحت سایر روش های درمانی قرار می دهند.

14 – زمان زناشویی یا تخلیه اسپرم قبل از انجام IUI حداکثر 3 روز قبل( 72 ساعت قبل) و حداقل 36 الی 48 ساعت قبل می باشد.

توصیه می شود حوالی زمان تزریق HCG زناشویی داشته باشید.

15 – در روز IUI نمونه اسپرم بایستی با روش خود ارضائی یا با استفاده از کاندوم های مخصوص نمونه گیری تهیه شود و از طریق زناشویی یا با استفاده ازکف صابون،ژل و ... گرفته نشود.

16 – در صورتیکه نمونه اسپرم از منزل یا هتل آورده شود فاصله محل سکونت تا مرکز نبایستی بیش از نیم ساعت باشد.

17 – اسپرم شستشو داده شده جهت IUI قادر است 24 الی 72 ساعت زنده بماند ولی بعد از 24 ساعت کیفیت خود را از دست خواهد داد. بهترین زمان برای تزریق 6 الی 12 ساعت پس از تخمک گذاری است. پس از آن شانس حاملگی به طور محسوس پایین می آید.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه