مادر 60 ساله در اصفهان دوقلوی دختر به دنیا آورد

صدیقه صیدی زن 60 ساله اصفهانی که با استفاده از روش کمک باروری دو قلو باردار بود صبح دوشنبه 26 مردادماه دخترانش را در بیمارستان مهرگان اصفهان به دنیا آورد.

این دوقلوها که هر دو دخترند زیر نظر پزشکان مرکز باروری و ناباروری اصفهان با روش جنین های فریز شده به دنیا آمده اند و به گفته دکتر اسدالله کلانتری حال خواهران دو قلو و مادرشان خوب است.

به گزارش سایت اصفهان امروز، صدیقه صیدی مادری است که دو روز پیش پس از 36 هفته و 3 روز بارداری، دوقلوهای دخترش را به دنیا آورد به اصفهان امروز گفته است: "هفده سال مشکلاتی در بارداری داشتم به طوری که منجر به سقط جنین می شد تا اینکه با استفاده از روش کمک باروری تحت نظر دکتر سید مهدی احمدی متخصص زنان، زایمان و نازایی، دو سال پیش باردار شدم و نخستین فرزندم را که پسر است به دنیا آوردم."

وی درباره بارداری دومش گفته است: "پس از پسر اولم، من می خواستم فرزند دیگری هم داشته باشم. پزشکم توصیه کرد که نباید بین بارداری اول و دوم فاصله بیندازم لذا پس از دو سال، بعد از طی دوران بارداری، دوقلوها را به دنیا آوردم."

دکتر اسدالله کلانتری، متخصص زنان، زایمان و نازایی که زایمان این مادر 60 ساله را بر عهده داشته است، می گوید: "این خانم دوسال پیش، از طریقIVF فرزند پسرش را به دنیا آورد. این بار نیز با انتقال جنین های فریزشده باردار شد و به تشخیص متخصص بیهوشی پس از انجام بی حسی موضعی،تزریق درون نخاع مادر، دوقلوهای دختر به فاصله چندثانیه از یکدیگر بدون هیچ مشکلی به دنیا آمدند و اکنون نیز حال مادر و نوزادان بسیار خوب است."

به نوشته سایت اصفهان امروز "روش کمک باروری IVF در روز عمل، تخمک تحت یک بیهوشی کوتاه و موقت از زن گرفته می شود. نمونه اسپرم از مرد گرفته شده و در آزمایشگاه آندرولوژی شسته شده آماده استفاده برای انجام IVF می شود و سپس اسپرم و تخمک در آزمایشگاه جنین شناسی در محیط کشت، مجاور یکدیگر قرار داده می شود تا اسپرم خودش وارد تخمک شده و آن را بارور کند"، پس از این مرحله " جنین تک سلولی شروع به تقسیم می کند و یک جنین چند سلولی ایجاد می شود. معمولاً جنین پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت هنگامی که به مرحله ۴-۸ سلولی رسید به رحم زن منتقل می شود تا در آنجا لانه گزینی کند و بارداری انجام شود."

برای افزایش شانس بارداری در روش کمک باروری IVF بیش از یک جنین درون رحم قرار داده می شود که این رویکرد گاه منجر به چندقلوزایی می شود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه