فریز تخمک

فریز تخمک یکی از روش‌های نوین حفظ باروری در خانم‌هایی است که برایشان به دلایل مختلف، فعلاً امکان بارداری وجود ندارد.

فریز تخمک به این افراد توصیه می‌شود:

  • افراد یا زوج های جوانی که به دنبال تحصیلات عالی و موقعیت های شغلی بهتر٬ ازدواج یا فرزند آوردن را به تعویق می اندازند.
  • افرادی که همسر مورد نظر یا مطلوب خود را هنوز نیافته اند.
  • افرادی که ازدواج کرده اند ولی تصمیم به بچه دار شدن در سنین بالاتر دارند.
  • خانم هایی که سابقه نارسایی زودرس تخمدان در بستگان درجه یک خود دارند٬ و همچنین خانم هایی که از بیماری هایی مانند اندومتریوز که بطور جدی باروری آن ها را تهدید می کند٬ رنج می برند.
  • افرادی که به بیماری هایی مانند دیابت٬ رماتیسم و بیماری های دستگاه ایمنی دچار هستند که در آنها خود بیماری و یا درمان های دارویی٬ باعث کاهش قدرت باروری می شود.
  • افرادی که با تشخیص بیماری سرطان تحت عمل جراحی٬ شیمی- درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند. این درمان ها می توانند در بسیاری از موارد آسیب هایی غیرقابل بازگشت به دستگاه تولید مثل و توان باروری وارد کنند.

 

 سن مناسب برای فریز تخمک:

سن طلایی باروری خانم‌ها تا ۳۵ سالگی است و پس از این سن، رزرو یا ذخیرۀ تخمدانی رو به کاهش می‌رود. بنابراین، هر خانمی تا سن ۳۴ سالگی، می‌تواند برای فریز تخمک اقدام کند. البته اگر خانمی در خانواده سابقه یائسگی زودرس دارد یا به دلایلی دیگر ممکن است ذخیره تخمدان‌هایش کم شود، بهتر است هرچه زودتر برای فریز تخمک اقدام کند.

 

 روند فریز تخمک:

برای فریز تخمک لازم است خانم داروهای تحریک‌کنندۀ رشد فولیکول تخمدان‌ها یا به اصطلاح داروهای تحریک تخمک‌گذاری دریافت کند. اینکه چه نوع دارویی و با چه دوزی تجویز می‌شود، به عوامل مختلفی مانند سن، وزن، ذخیرۀ تخمدانی و اندازه تخمدان‌های خانم بستگی دارد و متخصص ناباروری بر اساس این عوامل داروی مناسب را انتخاب می‌کند. مصرف داروها باید  از روز دوم یا سوم قاعدگی شروع شود و به مدت حدود دو هفته ادامه پیدا کند. در این مدت با انجام سونوگرافی، چند روز یک‌بار، وضعیت تخمدان‌ها و رشد فولیکول‌ها بررسی می‌شود. وقتی فولیکول‌ها به مرحلۀ بلوغ رسیدند، یعنی اندازه‌شان به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلی‌متر رسید، پزشک داروی لازم برای آزادسازی تخمک از فولیکول را تجویز می‌کند تا عمل برداشتن تخمک یا پانکچر تخمدان انجام شود. این کار با سوزن‌های باریک و بلند مخصوص انجام می شود. لازم به ذکر است تخمک گیری  در خانمهای غیر باکره از طریق واژن و در خانمهای باکره از طریق عمل لاپاروسکوپی و با ایجاد شکاف کوچکی بر روی شکم٬  انجام می شود.   سپس تخمک‌های به‌دست‌آمده در تانک‌های مخصوص ازت، با دمای منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد منجمد و نگهداری می‌شوند.

 

 عوارض احتمالی فریز تخمک:

داروهای تحریک تخمک‌گذاری ممکن است عوارضی، از جمله تحریک بیش از حد تخمدان داشته باشند که انتخاب دقیق نوع و میزان داروها توسط متخصص ناباروری احتمال بروز این عوارض را کاهش می‌دهد. همچنین، از آنجا که عمل پانکچر تخمدان با بیهوشی انجام می‌شود، ممکن است عوارض معمول بیهوشی، همانند هر جراحی دیگر، بروز کند. احتمال خونریزی و عفونت هم وجود دارد که بسیار نادر است. 

 مدت نگهداری تخمک فریزشده:

تخمک‌های فریز شده را می‌توان تا ده سال هم به ‌صورت منجمد نگهداری کرد و کیفیت تخمک منجمد همانند تخمک تازه خواهد بود. اما معمولاً توصیه می‌شود که هرچه زودتر اقدام به بارداری انجام شود، زیرا پس از ۳۵ سالگی احتمال بروز خطراتی مثل دیابت و فشار خون بارداری بیشتر می‌شود و با افزایش سن خطر بروز این عوارض بیشتر و بیشتر می‌شود، به‌طوری که پس از ۴۹ سالگی معمولاً اجازه بارداری داده نمی‌شود.

 برای فریز تخمک باید به مراکز درمان ناباروری مراجعه کنید. مرکز باروری و ناباروری اصفهان با پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات به کمک شما می آیند  تا  با انجماد و ذخیره سازی و سپردن تخمکهای خود به بانک اختصاصی  تخمک ٬ با ارزش ترین حساب بانکی خود را باز کنید و با خاطری آسوده بارداری خود را به تعویق بیندازید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز باروری و ناباروری اصفهان می باشد طراحی و اجرا فرابرد شبکه